Eğer Eski İstanbul Fotoğrafları Arşivi‘ne fotoğraf olarak katkıda bulunmak isterseniz, bunu nasıl yapabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Arşivi yeni keşfetmişseniz yahut ‘olay nedir’ diye yaklaştıysanız öncelikle sitenin amacı ve yapmak istedikleri ile çalışma mantığı için, hakkımızda bölümüne göz atabilirsiniz.

Fotoğraf Ekleme Kriterleri Kelerdir?

  • Arşive hiç eklenmemiş olmalı yahut farklı bir baskı versiyonu olmalıdır. Aynı fotoğrafın daha kalitelisi bulunmuş ise eskisiyle değiştirilir.
  • Uzun kenarı çok özel fotoğraf değilse 1024 px ve üzerinde olmalıdır.
  • Fotoğraf üzerinde orijinali verilenler dışında mümkünse daha sonra kullanıcılar tarafından verilmiş bir efekt olmamalıdır.
  • Fotoğraf üzerinde orijinalinde olmayan bir yazı, işaret olmamalıdır. 
  • Telif hakkı barındırmamalı yahut sahibinden izin alınmış olmalıdır.
  • Fotoğrafta ana konu kişiler değil, İstanbul ve İstanbul’daki gündelik yaşam olmalıdır.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

  • Eski İstanbul fotoğrafı kişisel yahut aile arşivinizden ise dijital bir kopyasını gönderebilirsiniz.
  • Pek bilinmeyen bir Eski İstanbul fotoğrafına veya arşivine denk gelmişseniz, fotoğrafı yahut arşivin linkini gönderebilirsiniz.
  • Mevcut kopyadan daha kalitelisine sahipseniz, onu iletebilirsiniz.
  • Mevcut olanlarda bir hata, eksik farketmişseniz onu belirtebilirsiniz.

Nasıl Gönderebilirsiniz?

Yukarıda belirtilen kriterleri taşıyan fotoğrafın kendisini yahut linkini <caner at canercangul.com> e.posta adresine gönderebilirsiniz. Eğer ekli fotoğraf göndermişseniz muhakkak fotoğrafla ilgili temel bilgileri iletiniz. Hata ve eksik ise lütfen fotoğrafın sayfa linki ile birlikte iletiniz.

Çok sayıda fotoğraf gönderiyorsanız mümkün olduğunca bunu tek bir ileti içinde gönderip, fotoğrafın dosya adını belirtmek suretiyle ileti içinde izahı yapınız.

Ne Zaman Yayınlanır?

Eğer gönderiminiz yayınlamaya uygun bulunursa öncelikle gönderim kuyruğuna alınmaktadır. Düzenli takipçilerini de bombardımana tutmamak için siteye belirli saat aralıklarında kuyruktan otomatik olarak gönderilmektedir. Bu saat aralıkları kuyruğun miktarına göre zaman zaman değiştirilmektedir. Hem kuyrukta bekleyen fotoğraf yoğunluğu hem de bizim kişisel yoğunluğumuza göre değişmekle birlikte birkaç gün içerisinde yayına alınır.

İsminizin Belirtilmesi

Fotoğrafın sahiplik bilgisi de etiketlerde ve fotoğraf altı yazısında muhakkak belirtilir. Ancak sahipliği başkasına ait ise, fotoğrafı gönderdiğiniz için isminiz sadece daha sonra oluşturulacak olan katkıda bulunanlar bölümünde belirtilebilir.