Hakkımızda

Bu sitede temel amacımız Eski İstanbul Fotoğrafları Arşivi oluşturmak ve aradığımız fotoğrafa hızlıca ulaşabilmeyi sağlamaktır. Kullanıcıya lüzumsuz yere sayfa gezdirmek ve sitede tutmak gibi bir amacımız yoktur. Site programlanması bu yönde yapılmıştır. Siteyi kendi ihtiyaçlarımız için yaparken, herkesin faydalanmasını da amaçladık. Elimize geçenleri, ulaşabildiklerimizi paylaşmaktan imtina etmiyoruz, paylaşılması bizleri ayrıca memnun ediyor.

Yüklenen fotoğrafların bir yeri, bir eseri tanımlayan fotoğraflar olmasına dikkat ediyoruz. Salt eski fotoğraf arşivlemiyoruz. Fotoğraflar internet ortamından temin edilmektedir. Çeşitli vakıf, dernek, ulusal ve uluslararası fotoğraf kütüphaneleri arşivleri ile üniversitelerin eski fotoğraf arşivleri, Facebook grupları en çok fotoğraf temin ettiğimiz yerlerdir. Olabildiğince fotoğrafların en yüksek çözünürlüklü halleri tercih edilmektedir. Fotoğrafın birden fazla versiyonu varsa hepsi tutulmaktadır. Aynı versiyonun daha kalitelisi temin edildiğinde ise değiştirilmektedir. Bu fotoğrafların ortaya çıkarılmasında, paylaşılmasında anonim, adı konulmamış bir işbirliği ve pek çok insanın merakından ötürü ortaya koyduğu emeği vardır. Bizim bu sitede tek yaptığımız derli toplu hale getirmek ve eski İstanbul'a dair bir arşiv oluşturmaktır. 


Zaman zaman fotoğraf tanımlamalarında hata yapıyoruz; bildirildiğinde düzeltiyoruz. Ayrıca fotoğraf açıklamaları ve etiketleri sürekli olarak denk geldikçe güncelliyoruz. Emin olun, bu siteden en çok faydalanan yine bizleriz.

Her fotoğraf yüklenmeden önce siteden kontrol edilmekte ve tekrar yüklemenin önüne geçilmektedir; muhakkak bir başlık ve fotoğrafı tanımlayacak şekilde etiketler tanımlanmaktadır. Buna rağmen az sayıda da olsa çift fotoğraf çıkabilir. Kart baskıdan yapılan tarama fotoğraflarda ise farklı baskılarda farklı renk ve çözünürlük olduğu için her versiyon tutulmakta olup bunlar tekrar olarak değerlendirilmemektedir.

Aradığınız Fotoğrafa Nasıl Ulaşırsınız?

Hem ARAMA bölümünden, hem de TAG ile aradığınız fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Burada aslolan doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Mesela "Tophane" dediğinizde içinde Tophane geçen tüm fotoğraflar listelenir. Ama siz "Nusretiye Camii" arıyorsanız bu şekilde girmelisiniz. Sadece "Top" dediğinizde Tophane de gelir Topkapı Sarayı da. Doğru anahtar kelime seçimiyle hem ilgili tüm fotoğraflar listelenecek hem de birkaç saniyede aradığınız fotoğrafa ulaşabildiğinizi göreceksiniz.

Fotoğrafın sayfasına ulaştıktan sonra fotoğrafı yeni sayfada açarak yüklenmiş olan çözünürlükte gerekirse indirebilirsiniz.Yüksek çözünürlüklü fotoğrafları özel olarak etiketliyoruz. Şu anda sitede 700 kadar fotoğraf bu şekilde etiketlenmiş olup fotoğrafın uzun kenarı 2000 px'den başlamaktadır. (20,000 px'e kadar gidiyor) İndirip lokal bilgisayarınızda bir arşiv tutmanızı tavsiye etmiyoruz, bunu zaten kendimiz de yapmıyoruz. (Sadece site yedeği alınmaktadır) Lazım olduğunda siteden ulaşmak sadece birkaç saniye.


Telif Konusu

Eğer fotoğrafı telif hakkı gerektiren bir ortamda kullanmak istiyorsanız telif araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Bu konuda size yardımcı olamıyoruz. Bizim tek yapabildiğimiz eğer biliyorsak kaynak adresi vermek, yoksa ve biliniyorsa sadece fotoğrafçı adını vermektir.

Siteden bir fotoğraf paylaştığınızda fotoğrafın sayfasına veya siteye link vermek zorunda değilsiniz. Ancak fotoğrafla ilgili bilgileri yazmanızı önemsiyoruz.

Sitede telif gerektiren bir fotoğraf varsa tarafımıza bildirildiğinde hemen kaldırılır.

Sitenin Kısa Tarihçesi

Eski İstanbul Fotoğrafları Arşivi yeni bir proje değil. Takip edenler muhakkak bilir: Daha önce Tumblr sitesinde arşivi tutuyor ve istanbulium.net alan adı altında altalan adı ile hizmet veriyordu.  4 yıl kadar bu şekilde arşivi oluşturup 6 bin üzeri fotoğrafı arşivledik. Tumblr'ın ücretsiz olması yanında hızlı fotoğraf yükleme gibi avantajları yanında; Google aramalarında genelde sonuç getirmemesi, 1280 px üst sınırı olması, arama olanaklarının sınırlı olması gibi dezavantajları nedeniyle beklediğimiz ilgiyi görmediği gibi yüksek çözünürlüklü fotoğrafları sunmamız mümkün olmuyordu. O nedenle ve Tumblr'ın her an kapanma ihtimalinden ötürü bu yapıyı oluşturduk.

Hedefimiz "eski İstanbul" denilince akla gelen ilk başvuru kaynağı olmaktır. Yoksa kimi haber sitelerinin, gazetelerin birkaç fotoğrafla oluşturduğu kandırmaca galeriler gibi salt sayfa gösterimi yapıp, reklam göstermek şeklinde bir amacımız kesinlikle yoktur.

Bu aşamaya gelene kadar birkaç deneme ile siteyi Tumblr üzerinden taşıma çabalarımız oldu ama istediğimiz sonucu alamadık. Tek tek bütün fotoğrafları baştan yüklemek, isimlendirmek, etiketlemek ise aylarca sürecek yoğun bir işgücü gerektirdiği için bunu yapamıyorduk. Nihayetinde bugün kullandığımız yapı bir arkadaşım kanalıyla programlandı ve Tumblr'daki tüm fotoğraflar uygun şekilde import edildi. Bu arada boşa düşen bu alanadını da almıştım. Bazı düzeltmeleri yapıp siteyi aktif hale getirdik. Tumblr'daki mevcut siteye fotoğraf eklemeyi durdurup, ziyaretçi kaybetmemek için mevcut alt alan adını da  buraya yönlendirdik. Eksiklerimizin farkındayız ve tamamlamayı ve iyileştirmeyi zamanla gerçekleştireceğiz.

Sitede Neden Reklam Var?

Biliyorsunuz bir internet sitesini ayakta tutmanın bir maliyeti vardır. En azından yürüttüğümüz sitelerin kendi masraflarını çıkarmasını istiyoruz. Sitelere bir gelir kapısı olarak bakmıyoruz ve böyle bir beklentimiz olmadığı gibi, açıkcası bu gibi sitelerin yapısı gereği böyle bir sonuç olmaz. O nedenle yağmasa bile damlayan google adsense'den elde edilecek gelirlerin sitelerin masraflarını rahatlıkla çıkarabileceğini düşünüyoruz.


Siteyi Tanıtın

Siteyi ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz, haberi olmayan kişilere kendi sosyal medya sayfalarınızda, blog sitelerinizde, forumlarda tanıtırsanız seviniriz. Zaman zaman bize email ile ulaşan arkadaşlar siteyi çok geç farkettiklerini ve çok işlerine yaradıklarını yazıyorlar. Maalesef "eski İstanbul"a dair aramalarda büyük web siteleri çöp içerik sundukları halde öne çıkmaktadırlar. Bu arşivin öne çıkmak için onlarla mücadele edebilmesi pek mümkün değildir. Kaliteli içeriğin daha üst sıralara gelmesi ise günümüz internet dünyasında birkaç seneyi bile bulabiliyor. O nedenle bilenlerin bilmeyenlere söylemesi, link paylaşmaları önemli oluyor. Bizlerde sitenin gördüğü ilgi arttıkça siteye daha fazla ilgi gösterebiliyoruz.

İletişim

İletişim kurmanız gerektiğinde email at canercangul.com adresine yazabilirsiniz.