Hakkımızda

Bu sitede temel amacımız Eski İstanbul Fotoğrafları Arşivi oluşturmak ve aradığımız fotoğrafa hızlıca ulaşabilmeyi sağlamaktır. Kullanıcıya lüzumsuz yere sayfa gezdirmek ve sitede tutmak gibi bir amacımız yoktur. Site programlanması da bu yönde yapılmıştır. 

Yüklenen fotoğrafların bir yeri, bir eseri tanımlayan fotoğraflar olmasına dikkat ediyoruz. Salt eski fotoğraf arşivlemiyoruz. Fotoğraflar internet ortamından temin edilmektedir. Çeşitli vakıf, dernek, ulusal ve uluslararası fotoğraf kütüphaneleri arşivleri ile üniversitelerin eski fotoğraf arşivleri, Facebook grupları en çok fotoğraf temin ettiğimiz yerlerdir. Olabildiğince fotoğrafların en yüksek çözünürlüklü halleri tercih edilmektedir. Fotoğrafın birden fazla versiyonu varsa hepsi tutulmaktadır. Aynı versiyonun daha kalitelisi temin edildiğinde ise değiştirilmektedir. Bu fotoğrafların ortaya çıkarılmasında, paylaşılmasında anonim, adı konulmamış bir işbirliği ve pek çok insanın merakından ötürü ortaya koyduğu emeği vardır. Bizim bu sitede tek yaptığımız derli toplu hale getirmek ve eski İstanbul'a dair bir arşiv oluşturmaktır. 


Zaman zaman fotoğraf tanımlamalarında hata da yapıyoruz; bildirildiğinde düzeltiyoruz. Ayrıca fotoğraf açıklamaları ve etiketleri sürekli olarak denk geldikçe güncelliyoruz.

Her fotoğrafa bir başlık ve fotoğrafı tanımlayacak şekilde etiketler tanımlanmaktadır. O nedenle hem ARAMA bölümünden, hem de TAG ile aradığınız fotoğrafa ulaşabilirsiniz. Fotoğrafın sayfasına ulaştıktan sonra fotoğrafı yeni sayfada açarak yüklenmiş olan çözünürlükte gerekirse indirebilirsiniz.

Eğer fotoğrafı telif hakkı gerektiren bir ortamda kullanmak istiyorsanız telif araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. Bu konuda size yardımcı olamıyoruz.

Sitede telif gerektiren bir fotoğraf varsa tarafımıza bildirildiğinde hemen kaldırılır.

Sitenin Kısa Tarihçesi

Eski İstanbul Fotoğrafları Arşivi yeni bir proje değil. Takip edenler muhakkak bilir: Daha önce Tumblr sitesinde arşivi tutuyor ve istanbulium.net alan adı altında altalan adı ile hizmet veriyordu.  4 yıl kadar bu şekilde arşivi oluşturup 6 bin üzeri fotoğrafı arşivledik. Tumblr'ın ücretsiz olması yanında hızlı fotoğraf yükleme gibi avantajları yanında; Google aramalarında genelde sonuç getirmemesi, 1280 px üst sınırı olması, arama olanaklarının sınırlı olması gibi dezavantajları nedeniyle beklediğimiz ilgiyi görmediği gibi yüksek çözünürlüklü fotoğrafları sunmamız da mümkün olmuyordu. Uzun zaman 200-250 arası günlük ziyaretçi sayısı aşılamadı. eskiistanbul.net sitesi ise açıldıktan 1 hafta sonra bunun 2 katını buldu neredeyse ki, 6 ay sonunda günlük 1000 ziyaretçiyi aşabileceğini umuyoruz. Ziyaretçiden kastımız arşivden faydalanan, fayda gören kişiler olup; amacımız eski fotoğraflara ihtiyacı olan, ilgisi olanlara kaynak teşkil etmektir. Hedefimiz "eski İstanbul" denilince akla gelen ilk başvuru kaynağı olmaktır. Yoksa kimi haber sitelerinin, gazetelerin birkaç fotoğrafla oluşturduğu kandırmaca galeriler gibi salt sayfa gösterimi yapıp, reklam göstermek şeklinde bir amacımız kesinlikle yoktur.

Bu aşamaya gelene kadar birkaç deneme ile siteyi Tumblr üzerinden taşıma çabalarımız oldu ama istediğimiz sonucu alamadık. Tek tek bütün fotoğrafları baştan yüklemek, isimlendirmek, etiketlemek ise aylarca sürecek yoğun bir işgücü gerektirdiği için bunu yapamıyorduk. Nihayetinde bugün kullandığımız yapı bir arkadaşım kanalıyla programlandı ve Tumblr'daki tüm fotoğraflar uygun şekilde import edildi. Bu arada boşa düşen bu alanadını da almıştım. Bazı düzeltmeleri yapıp siteyi aktif hale getirdik. Tumblr'daki mevcut siteye fotoğraf eklemeyi durdurup, ziyaretçi kaybetmemek için mevcut alt alan adını da  buraya yönlendirdik. Eksiklerimizin farkındayız ve tamamlamayı ve iyileştirmeyi zamanla gerçekleştireceğiz.

Sitede Neden Reklam Var?

Biliyorsunuz bir internet sitesini ayakta tutmanın bir maliyeti vardır. En azından yürüttüğümüz sitelerin kendi masraflarını çıkarmasını istiyoruz. Sitelere bir gelir kapısı olarak bakmıyoruz ve böyle bir beklentimiz olmadığı gibi, açıkcası yapısı gereği böyle bir ümidimiz de yoktur. O nedenle yağmasa da damlayan google adsense'den elde edilecek yıllık gelirin masraflarını rahatlıkla çıkarabileceğini umuyoruz.

Siteyi ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz, haberi olmayan kişilere tanıtırsanız seviniriz.

İletişim kurmanız gerektiğinde email at canercangul adresine yazabilirsiniz.